Salı, 21 Mayıs 2024
Trendler
Beyaz Perde

“Senden Başka’’ Rekor Kırdı!

Sosyal medyada viral olan ve kısa sürede büyük bir izleyici kitlesine ulaşan “Senden Başka” (Anyone But You) filminin William Shakespeare’in en tanınmış metinlerinden biri olan Kuru Gürültü’den (Much Ado About Nothing) uyarlanmış bir hikâye olduğunu biliyor muydunuz?  Sydney Sweeney ve Glen Powell’ın müthiş kimyasının da etkisiyle dünya çapında büyük başarı elde eden film, Shakespare uyarlamaları konusunda da kırılması zor bir rekora imza attı. Kısa sürede dünya çapında 189 milyon dolar hasılat elde eden film, sinema tarihi boyunca en yüksek hasılat yapan Live-Action Shakespare uyarlaması oldu.

Sosyal medyada büyük yankı uyandıran ve kısa sürede küresel bir fenomen haline dönüşen romantik komedi “Senden Başka”, kırılması zor bir rekora imza attı. Sydney Sweeney ve Glen Powell’ın başrollerinde yer aldığı filmde, sevgiliden düşmana, oradan da yeniden sevgiliye giden bir ikiliyi canlandıran ünlü oyuncuların müthiş kimyası filmin bu başarısında oldukça etkili olsa da, pek çok kişinin bilmeği bir gerçek var.  Film aslında William Shakespeare’in en tanınmış metinlerinden biri olan Kuru Gürültü’den (Much Ado About Nothing) uyarlanmış bir hikâye. 

Sydney Sweeney and Glen Powell star in ANYONE BUT YOU

Shakespeare’in oyunu Kuru Gürültü, birbirlerine âşık olan ve evlenmeyi planlayan genç bir çift olan Claudio ve Hero’ya odaklansa da, esprili, açık sözlü ve evlilikten vazgeçen Beatrice ve Benedick’in yer aldığı bir olay örgüsüne dayanmakta. Senden Başka filminin de ana konusuna baktığımızda, arkadaşlarına oynadıkları bir dizi esprili ve kurnazca oyunla birbirlerine âşık olan bir çift var.  Tam bir uyarlama sayılmasa da gerek olay örgüsü gerekse ana karakterlerin isminin Bea ve Ben olması sebebiyle “Senden Başka” bir Shakespare uyarlaması olarak kabul ediliyor.

Dört günlük ABD hasılatının yanı sıra bu hafta sonu uluslararası platformda 7,8 milyon dolar hasılat elde eden Senden Başka, şu anda dünya çapında 189 milyon dolar hasılata ulaşmış durumda. Filmin bu başarısı, başka bir listenin zirvesindeki yerini de sağlamlaştırdı. “Senden Başka’’ sinema tarihi boyunca en yüksek hasılat yapan Live-Action Shakespare uyarlaması oldu. Senden Başka, Romeo Juliet, Onikinci Gece ve Hırçın Kız gibi uyarlamaları geride bırakarak ilk sıraya yerleşti. Live-Action olarak pazarlanan ancak tamamen CGI animasyonu olan 2019 yapımı The Lion King’in dahil edilmeği liste söyle:

Live Action UyarlamaBaşrollerShakespeare’in Oyun İsmiBox Office
Senden Başka (2023)Glen Powell ve Sydney SweeneyKuru Gürültü189 Milyon $
Romeo ve Juliet (1996)Leonardo DiCaprio ve Claire DanesRomeo ve Juliet47.6 Milyon $
Batı Yakası’nın Hikayesi (2021)Ansel Elgort ve Rachel ZeglerRomeo ve Juliet76 Milyon $
Seksi Futbolcu (2006)Amanda Bynes ve Channing TatumOn İkinci Gece57 Milyon$
Senden Nefret Etmemin 10 Sebebi (1999)Julia Stiles ve Heath LedgerHırçın Kız53.5 Milyon $

Ülkemizdeki dağıtımını TME Films’in üstlendiği, “Senden Başka”, 23 Şubat’ta vizyonda olacak.

Benzer gönderiler
Beyaz Perde

Sevmek Yüzünden Filminin Fragmanı Yayınlandı

Ahmet Kapucu’nun yönettiği, 22 Mart Cuma günü vizyona girecek “Sevmek Yüzünden” filminin…
Devamını oku
Beyaz Perde

3 Cisim Problemi’nin Yeni Fragmanı Paylaşıldı

Netflix, Game of Thrones’un yaratıcılarının, Liu Cixin’in aynı isimli roman üçlemesinden…
Devamını oku
Beyaz Perde

Shōgun'dan Büyük Rekor!

James Clavell’in çok satan romanından uyarlanan mini dizi ‘Shōgun’, henüz ilk 3 bölümü…
Devamını oku

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.